X
تبلیغات
زولا

کتابخانه ی عمومی آیت اله فیاضی روستای نیر

ورود شما را به این وبلاگ گرامی می داریم.

آرشیو

تاریخ: 1396/02/04 ساعت: 14:57

رمان هشت جلدی پیامبر(ص)

رمان زندگی پیامبر اسلام(ص) با عنوان «پیامبر» از مجموعه کتاب‌های «قصه‌های قرآنی» است که به شرح زندگی پیامبر اسلام(ص) اختصاص دارد. شکل کتاب در قالب رمان و گاه قصّه و بعضاً همراه نقد و بررسی است و به حالات، شخصیت و حوادثی که بر پیامبر(ص) گذشته، با اشاره ضمنی یا مستقیم و براساس منابع موثّق و آیه‌های قرآنی پرداخته شده است. کتاب، با هدف آشنا کردن مخاطب با زندگانی پیامبر(ص) و احیای ارزش‌های دینی و مذهبی توسط نقی سلیمانی به رشته تحریر درآمده و تصویرگری آن را رضا مکتبی انجام داده است.

انتشارات به‌نشر این اثر را در هشت مجلد به چاپ خواهد رساند که تاکنون شش مجلد از آن به چاپ رسیده است و مجلد هفتم در آستانه نشر است.

«آخرین فرستاده» 

کتاب «آخرین فرستاده» گزیده‌ای از سیره پیامبراکرم(ص) با رویکرد به سه عنصر اساسى حدیث، سیره و کرامات است که به قلم حجت‌الاسلام ابوالفضل هادی‌منش نوشته و توسط انتشارات بهار دل‌ها منتشر شده است. نویسنده در بخشی از مقدمه اثر آورده است: «سیره و سخن پیامبر اکرم(ص) و خاندان پاک ایشان سرمایه فکرى و اعتقادى شیعه است، پیشوایان معصوم(ع) در زندگانى پربرکت خود از این گنجینه ارزشمند پاسدارى کرده و دیگران را به حفظ و صیانت از آن تشویق کرده‌اند. حفظ این آموزه‏ به قدرى نزد معصومان(ع) داراى اهمیت بوده که تعلیم آن را به‏ ویژه در تربیت کودکان سفارش ‏کرده‌اند.» 

«شعاعی از نیر اعظم» 

کتاب «شعاعی از نیر اعظم»؛ رهیافتی به منظومه فکری رهبر فرزانه انقلاب اسلامی درباره پیامبر گرامی اسلام(ص) از سوی انتشارات سروش منتشر و وارد بازار نشر شده است که با گلچینی از بیانات معظم له، به تحلیل و تبیین زندگی و شخصیت حضرت محمد(ص) می‌پردازد.

این کتاب که در سال ۱۳۸۵ همزمان با سال پیامبر اعظم(ص) به سفارش دفتر حفظ و نشر ارزش‌های آثار مقام معظم رهبری (مؤسسه پژوهشی- آموزشی انقلاب اسلامی) توسط گروهی از محققان و پژوهشگران حوزه علمیه قم تهیه و تدوین شد، نمونه‌ای از بهترین کتاب‌هایی است که با گردآوری علمی و محققانه بیانات معظم له، به مسائلی چون ویژگی‌های رسول اکرم (ص) و عصر بعثت، ماجرا و حقیقت بعثت پیامبر، وقایع خاص در تاریخ پیامبر اکرم(ص)، نقش اهل بیت(ع) در نهضت نبوی، انواع تعامل با پیامبر(ص)، وظایف مسلمانان نسبت به پیامبر و آموزه‌های ایشان، رویدادنگاری دوران پیامبری حضرت محمد(ص) و پایه‌گذاری تمدن اسلامی پرداخته است.

گستردگی اطلاعات این کتاب تا اندازه‌ای است که می‌توان گفت؛ سرفصل‌ها و اشاره‌های ارزشمند درباره هر چه که انسان معاصر بخواهد درباره پیامبر گرامی اسلام بداند، در آن یافت می‌شود. همچنین از دیگر ویژگی‌های منحصر به فرد این کتاب در کنار جمع‌آوری جامع و طبقه‌بندی دقیق بیانات رهبر انقلاب، با هدف تکمیل مطالب هر محور، آثار و فرمایش‌های امام خمینی (ره) درباره پیامبر اکرم(ص) و نوع گرایش برترین نویسندگان جهان اسلام در خصوص پیامبر و آثارشان مورد بررسی قرار گرفته و در قالب پاورقی به مجموعه افزوده شده است.

این اثر در ۴۲۰ صفحه با قیمت ۲۰۰ هزار ریال همزمان با عید بزرگ مبعث، توسط انتشارات سروش برای هفتمین بار در سال جاری منتشر و به علاقه‌مندان و پژوهشگران عرضه شده است.

«پیامبر(ص) قصه می‌گوید»

کتاب «پیامبر(ص) قصه می‌گوید» نوشته غلامرضا حیدری‌ابهری، که در قالب ۴۰ حکایت به روایتگری آن پرداخته است توسط انتشارات قدیانی منتشر شد. این حکایات از زبان پیامبراسلام(ص) بیان شده که بسیار خواندنی است و تأمل در آن سبب گشایش پرتو جدیدی از شناخت دنیای پیرامون بر افق اندیشه نوجوانان است.
 نویسنده این اثر پیش از این با مجموعه دیگری به نام «۹۲ درس سازنده از زندگی پیامبر(ص)» ارتباط خوب و تأثیرگذاری با دنیای نوجوانان برقرار کرد. وی در کتاب یادشده نوجوانان را با جزئیات زندگی پیامبر(ص)، از قبیل اهمیت به بهداشت و نظافت، شوخی کردن، غذا خوردن، چگونگی ارتباط با بچه‌ها و ... آشنا کرده است و این بار کتابی را تهیه و تنظیم کرده که به اندیشه حضرت محمد(ص) به گونه‌ای دیگر می‌نگرد.

در روایت‌هایی با نام‌های «لقمه نجات‌بخش» و «آیا مرا می‌شناسی؟» از ثواب و برکت کار خیر نکاتی را مطرح کرده و پس از آن در حکایتی با عنوان «ارزش دعا» از برکات دعا سخن به میان می‌آورد و همه این ارزش‌ها را با داستان و روایت بیان می‌کند و برای تحلیل و تفسیر آنها در برخی موارد از احادیث بهره می‌برد. برای نمونه در قسمتی از کتاب، حدیثی با این مضمون آمده «شاد کردن همه خوب است و شادکردن بچه‌ها ثوابش از همه بیشتر است».

واحد کودک و نوجوان مؤسسه انتشارات قدیانی، کتاب « پیامبر قصه می‌گوید» نوشته غلامرضا حیدری‌ابهری را در ۴۸ صفحه و ۲۲۰۰  نسخه به قیمت ۲۲۰۰ تومان در سال جاری روانه بازار کتاب کرده است.

«درس‌های پیامبر اعظم (ص)» 

کتاب «درس‌های پیامبر اعظم (ص)» گزیده‌ای از بیانات حضرت آیت‌الله العظمی امام خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره شخصیت، ویژگی‌ها و بعثت نبی مکرم اسلام(ص) است که از میان بیانات معظم‌له از خرداد ۱۳۶۸ تا شهریور ۱۳۹۱ منتشر شده است.

از میان مطالب مرتبط با زندگی و شخصیت آن حضرت، درس‌های زندگی و بعثت پیامبر(ص) که مورد نیاز همه انسان‌ها و جوامع انسانی در طول تاریخ و به‌ویژه دوران معاصر است، یکی از ویژگی‌های این اثر را شامل می‌شود و مخاطب بیانات معظم‌له، عمدتاً نخبگان، روشنفکران و زمامداران کشورهای اسلامی هستند و انتخاب به ترتیب تاریخ ارائه شده است.

«سیرت جاودانه»

کتاب «سیرت جاودانه»، ترجمه و تلخیص کتاب «الصحیح من سیره النبی الاعظم (ص)» است که توسط سید جعفر مرتضی عاملی است که توسط محمد سپهری در دو جلد به فارسی برگردانده شده است. این کتاب علاوه بر تبیین سیره و زندگانی رسول خدا(ص) به مثابه یک منبع ارزشمند معرفت‌شناختی است که مسلمانان می‌توانند همه اعمال، رفتار و گفتار خود را از آن الگوبرداری کنند، به نقد و ارزیابی عالمانه حدیث در حوزه و تاریخ و سیره می‌پردازد.

نویسنده دانشمند این کتاب که آثار قابل تقدیر دیگری نیز در همین حوزه دارد بی‌تردید کتاب خود را به جهاتی کامل‌ترین و مفصل‌ترین پژوهش در قلم و ارزیابی حدیث قرار داده است. «الصحیح» از سوی محافل علمی مورد توجه اندیشمندان حوزه و دانشگاه قرار گرفته و جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران را در این بخش به خود اختصاص داده است. نویسنده علاوه بر سبک ویژه در سیره‌نگاری که بر آموزه‌های کلامی و نقد و ارزیابی حدیث در حوزه تاریخ مبتنی است در این زمینه اصول و مبانی راهبردی نوینی به خواننده ارائه می‌دهد، دیدگاه‌های ابتکاری ارزشمندی در شماری از حوادث و وقایع مهم و سرنوشت‌ساز تاریخ اسلام دارد.

آثار دیگری که می‌توان در این راستا معرفی کرد، کتاب‌هایی شامل «سرزمین نور»، نوشته محمد رضا سرشار، «سیمای پیامبر اعظم در آینه نهج‌البلاغه» اثر آیت‌الله محمدتقی مصباح یزدی، «تاریخ اسلام» نوشته مهدی پیشوایی، «راز بزرگ رسالت» اثر آیت‌الله جعفر سبحانی‌تبریزی، «تاریخ سیاسی پیامبر» نوشته رسول جعفریان و «رمان محمد(ص)» اثر ابراهیم حسن‌بیگی است که مطالعه آنها به خوانندگان و علاقه‌مندان پیشنهاد می‌شود.